tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jakie ubranie na motocykl? Bezpieczna odzież motocyklowa - nowa, czy używana?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
2021 03 Benelli TRK 502 X billboard
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jakie ubranie na motocykl? Bezpieczna odzież motocyklowa - nowa, czy używana?

Autor: Adam Luranc 2017.01.30, 13:40 7 Drukuj

Praktycznie każdego początkującego motocyklistę czeka na starcie jego przygody zakup odzieży ochronnej. Oczywiście są osoby, które posiadają już prawo jazdy, własny motocykl i jeżdżą w dresach i adidasach, ale umówmy się - tego rozwiązania raczej wam nie polecam.

W zależności od zasobności portfela, upodobań, czy stylu jazdy motocyklista ma do wyboru szeroką gamę odzieży motocyklowej - zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Coroczne, posezonowe wyprzedaże często pozwalają zaopatrzyć się w nowe, bezpieczne ciuchy w bardzo atrakcyjnych cenach. Ale w tym segmencie, podobnie jak w innych, jest też drugi świat - świat odzieży używanej.

NAS Analytics TAG

Są trzy główne argumenty przeciw zakupom z drugiej ręki z jakimi się dotychczas spotkałem: trudność z doborem rozmiaru, większa odległość do pokonania niż w przypadku sklepu stacjonarnego i aspekt estetyczny - nie każdy założy np. kask, a tym bardziej buty, w których pocił się w upalne dni ich poprzedni właściciel.

Ja zdecydowałem się na zakup używanej odzieży motocyklowej z jednej konkretnej przyczyny, mianowicie z braku doświadczenia w temacie motocykli i akcesoriów. Parę lat wcześniej uprawiałem pewną dyscyplinę sportową i zaopatrzyłem się wtedy w nowe, kosztowne ciuchy i ochraniacze, natomiast czas pokazał, że wiele z nich wkrótce sprzedałem ze stratą i zmieniłem na inne. Po prostu wraz ze wzrostem doświadczenia i znajomości tematu moje preferencje szybko uległy zmianie i zmieniły się także moje oczekiwania wobec odzieży i dodatków. Nie chciałem, tego powtarzać podczas przygody z motocyklami, postanowiłem więc kupić na początek tańsze ciuchy, na których miałem wykształcić swoisty know-how w tej dziedzinie, a potem pozbyć się ich bez żalu i dużej straty.

Tak więc u pierwszego sprzedającego, w odległości 150 kilometrów od domu i za tysiąc złotych kupiłem od razu trzy przedmioty: kurtkę skórzaną Spidi, buty turystyczne mało u nas popularnej firmy Frank Thomas oraz skórzane rękawice również tegoż producenta. Podczas drugiej wycieczki pokonałem podobną odległość i wróciłem z bardzo starym kaskiem Schuberth’a, modelem Sun Racer, który wyniósł mnie 200 złotych. Nie udało mi się jedynie znaleźć sensownych spodni używanych, kupiłem więc w sklepie nowe, tekstylne Cartaginy z Modeki.

W kwestii estetycznej nie miałem większych oporów. Buty i kask wyprałem w środku na tyle, na ile się dało, a rękawice i skórzana kurtka okazały się być prawie nowe. Z braku wspomnianego wcześniej doświadczenia i w ferworze pierwszych zakupów nie zauważyłem, że kurtkę kupiłem bez podpinki, a kask okazał się być ciut za duży.

Zakupione używki były jednak bardzo dobrej jakości i niektóre służą mi dłużej niż zakładałem przy ich zakupie. Kurtki i obuwia nadal czasem używam, a kask i rękawice odsprzedałem po pierwszym sezonie znajomemu. W międzyczasie kupiłem też sporo nowych ciuchów, tak bardziej świadomie, kiedy już wiedziałem dokładnie, czego poszukuję.

Obecnie, po tych doświadczeniach uważam, że warto kupić używany produkt w dobrym stanie, z najwyższej półki czasem bardziej niż najtańszy nowy. Natomiast, w przypadku, kiedy sam zakup motocykla spustoszy nasze finanse i niewiele nam już w kieszeni zostanie, wtedy nabycie najtańszych używek zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż odkładanie zakupu odzieży ochronnej na czas nieokreślony. Jeżeli odzież, czy kask nie uczestniczyły wcześniej w jakimś zdarzeniu i nie są uszkodzone, to jestem zdania, że przy bardzo ograniczonych funduszach nie ma ich co skreślać.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę