tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jak fotografować motocykl by dobrze go sprzedać? 8 rzeczy, na które zwróć uwagę

Jak fotografować motocykl by dobrze go sprzedać? 8 rzeczy, na które zwróć uwagę

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.02.12, 15:25 2 Drukuj

Planujesz sprzedaż motocykla? Radzimy jak zrobić mu zdjęcia, które przyciągną zainteresowanie. A zatem - smartfon lub aparat w dłoń i do roboty!

Lada dzień przyświeci słońce, a wtedy na rynku motocyklowym zrobi się ruch. Jeśli masz do sprzedania motocykl, dobrze jest pstryknąć mu kilka ładnych zdjęć, by nabywca zakochał się w nim jak w dziewczynie z Tindera.

Wbrew pozorom zrobienie dobrych zdjęć motocyklowi nie jest wcale trudne. Wystarczy, że poznasz kilka trików, a twoje zdjęcia od razu nabiorą rumieńców i - co najważniejsze - konkretnej marketingowej wartości.

1. Sprzęt

Żeby zrobić dobre zdjęcia nie potrzebujesz lustrzanki za kilka tysięcy złotych. Fajne ujęcia bez problemu wyjdą nawet smartfonem. Warunek - przyłożysz się do zdjęć i weźmiesz pod uwagę poniższe rady. Przed zdjęciami wyczyść obiektyw.

2. Miejsce

Nie ma jakiejś złotej zasady, określającej wybór miejsca do zrobienia zdjęcia, ale wybierz raczej jakąś pustą drogę lub plac niż wnętrze garażu. Widok w tle nie powinien rozpraszać ani sugerować twojej niechęci do porządku. POstaraj się także dobrać tło do charakteru motocykla - miejski naked fotografuj na tle jakiegoś zaułka, turystyk na pustej drodze po horyzont, a sportowy motocykl najlepiej w ruchu, ale o tym za chwilę.

3. Światło

Fotografia to malowanie światłem, jeśli jest go zbyt mało zdjęcie będzie brzydkie. Mówiąc konkretnie - twój motocykl będzie wyglądał na zdjęciu wybitnie niekorzystnie. Najlepiej skorzystać ze światła słonecznego, byle nie fotografować w pełnym słońcu - otrzymasz wówczas bardzo ostre kontrasty i zdjęcie będzie płaskie. Idealne do robienia zdjęć są wczesne godziny poranne lub popołudniowe, kiedy światło jest bardziej miękkie, nabiera złotej barwy.

Jeśli korzystasz z lampy błyskowej, osłoń ją półprzezroczystym materiałem - na przykład taśmą klejącą lub folią, aby błysk nie odbijał się bezpośrednio w detalach motocykla. Jeśli używasz komórki, unikaj fotografowania w słabym oświetleniu. Matryce telefonów tego nie lubią. Jeśli korzystasz z aparatu, mrok pozwoli wydobyć pewne detale w interesujący sposób. Warunek - używaj statywu i ustaw dłuższy czas naświetlania.

4. Kadr

Nie fotografuj z góry - mimo, że dla ciebie to najłatwiejsza pozycja, takie ujęcia są dla motocykla najgorsze. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zrobienie zdjęcia z dołu, czyli z perspektywy żaby. Motocykl wygląda na większy i sprawia wrażenie górowania nad oglądającym.

Kiedy kadrujesz, zostaw wokół motocykla trochę miejsca. Innymi słowy nie rób zdjęcia tak, by motocykl zajmował cały kadr, niech to będzie najwyżej dwie trzecie, lepiej połowa. Popróbuj ujęć z różnych kątów i stron. Może zrób zdjęcie z góry, z jakiegoś balkonu?

5. Detale

Masz w motocyklu jakieś szczególnie ważne akcesoria? Wydech, końcówki czy crash-pady? Pokaż je na zdjęciach. Pamiętaj oczywiście o dobrym doświetleniu.

6. Głębia ostrości

Świetnym trikiem, który nadaje zdjęciu głębi, a motocyklowi profesjonalnego wyglądu, jest głębia ostrości. Polega to na tym, że motocykl jest wyraźny, a tło rozmyte. W profesjonalnych aparatach uzyskuje się takie fekt ustawiając niską wartość przysłony, w komórce jest to nieco trudniejsze, ale też czasem możliwe.

Masz kilka możliwości - albo skorzystać z trybu małej przysłony obecnego w niektórych smartfonach, albo ręcznie ustawić wartość przysłony w aplikacji aparatu smartfona, albo oddalić motocykl od tła. Ta trzecia opcja nie zawsze działa skutecznie, ale warto ją przetestować.

Można także spróbować rozmyć tło ręcznie po zrobieniu zdjęcia (niektóe smartfony mają taką opcję), ale nie działa to już tak dobrze jak podczas wykonywania zdjęcia.

7. Ruch

Motocykl, zwłaszcza sportowy, wygląda szczególnie korzystnie w ruchu, ale wykonanie zdjęcia, oddającego ruch jest sporym wyzwaniem dla amatora. W skrócie - polega to na przesuwaniu stabilnie trzymanego aparatu wycelowanego w obiekt, przy jednoczesnym wykonywaniu zdjęcia. Technika ta nazywa się panoramowaniem i wymaga sporo wprawy.

Możesz spróbować także wykonać kilka zdjęć seryjnych w trybie "sport" lub "ruch" i wybrać to, które najlepiej ukazuje motocykl. Przypominamy o zasadzie - nie rób zdjęcia z góry, podczas fotografowania kucnij.

8. Obróbka

Nawet jeśli jesteś mistrzem Photoshopa lub Gimpa, nie przesadzaj z korekcją. Zmanipulowane, przepuszczone przez dziwne filtry zdjęcie budzi nieufność i może być podstawą do roszczeń dla potencjalnego nabywcy, kiedy okaże się, że zielony kolor ze zdjęcia to w rzeczywistości spłowiały khaki.

Rozjaśnij trochę cienie, delikatnie podkręć kontrast półcieni (strukturę) i jaskrawość. Wszystko z umiarem - zdjęcie ma pozostać naturalne.

 

Zdjęcia
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę