tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Interpelacja poselska dotyczca stawek za przegldy pojazdw. Opata nie zmienia si od 17 lat! Powinnimy paci wicej?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Interpelacja poselska dotyczca stawek za przegldy pojazdw. Opata nie zmienia si od 17 lat! Powinnimy paci wicej?

Autor: Andrzej Sitek 2021.05.25, 11:10 1 Drukuj

Stawki za badania techniczne nie zmieniły się od 17 lat - zwraca uwagę poseł Lewicy Krzysztof Śmieszko. To powoduje istotne straty dla prowadzących tego typu działalność przedsiębiorców i wpływa pośrednio na stan urządzeń diagnostycznych, a często również na końcowy efekt badań. Mówiąc krótko, z niedofinansowanych stacji kontroli pojazdów mogą wyjeżdżać pojazdy nie w pełni sprawne. Czy ten problem rzeczywiście istnieje?

Raporty policji wielokrotnie wskazywały, że stan części pojazdów weryfikowany podczas kontroli drogowej jest bardzo zły, i to pomimo pieczątki z aktualnym badaniem technicznym. Ale czy rzeczywiście problem stanowią zbyt niskie opłaty za przegląd, czy może to efekt innych patologii w systemie obowiązkowych badań technicznych pojazdów?

NAS Analytics TAG

Rzeczywiście europejskie stawki za obowiązkowy przegląd pojazdu są znacznie wyższe. W Niemczech i Austrii jest trzy razy drożej, podobnie we Francji, nieco mniej płacą Hiszpanie i Czesi, ale jednocześnie w wielu krajach trzeba się udać na stację diagnostyczną co dwa lata, a nie co roku, jak u nas.  

Rząd na razie milczy w sprawie zmiany stawek, ale na początku 2022 roku mają pojawić się przepisy, które zmieniają pewne kwestie dotyczące obowiązkowych przeglądów. Przede wszystkim z koniecznością wniesienia dwukrotności podstawowej opłaty muszą liczyć się kierowcy, którzy przekroczą termin badania pojazdu o ponad 30 dni.

Z kolei diagnostów czeka nowy obowiązek, tj. konieczność fotografowania pojazdu wraz ze zdjęciem drogomierza. Dokumentacja fotograficzna pozostanie w stacji diagnostycznej przez pięć lat. Wymóg ten ma wyeliminować przypadki przeglądu pojazdu bez jego fizycznej obecności na stacji diagnostycznej. To swoją drogą jedna z patologii, o których była mowa powyżej.

Poprawie ma ulec także przebieg badania i kompetencje diagnostów poprzez zwiększoną kontrolę Transportowego Dozoru Technicznego.

Jak na razie na stacje diagnostyczne spadną jedynie nowe obowiązki i kontrole, natomiast większych pieniędzy nie widać, bo nawet wspomniana podwójna opłata za przekroczenie terminu ważności badania, nie wpłynie na konto stacji diagnostycznej, lecz Transportu Dozoru Technicznego.

Jako kierowcy wolimy oczywiście pozostać przy dotychczasowych stawkach, i trudno się temu dziwić. Ale diagności, którzy od 17 lat nie dostali podwyżki, bez wątpienia mogą być niezadowoleni ze swojej sytuacji.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr