tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Inteligentne przejście dla pieszych - nowe i tanie rozwiązanie zaprojektowane przez ucznia technikum
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Inteligentne przejście dla pieszych - nowe i tanie rozwiązanie zaprojektowane przez ucznia technikum

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.05.04, 07:58 Drukuj

Łukasz Michalski, uczeń technikum w Strzelcach Opolskich zaprojektował inteligentne przejście dla pieszych. Rozwiązanie jest już testowane przez władze, a obrotny dwudziestolatek już założył firmę, która będzie je budować i sprzedawać.

Działanie systemu jest bardzo proste - rozwiązanie składa się z dwóch słupków montowanych przy pasach. Wyposażono je w czujniki ruchu oraz oświetlenie LED. Jeżeli czujniki wykryją, że pieszy lub rowerzysta zbliża się do przejścia, to włączają się pulsacyjne światła pomarańczowe, a w momencie przekroczenia linii słupków ich barwa zmienia się na czerwone. To właśnie odróżnia je od rozwiązań będących obecnie na drogach, ponieważ czujniki często wyłapują pieszych, którzy wcale nie chcą przejść na drugą stronę jezdni i uruchamiają kanonadę świateł, a kierowcy wypatrują pieszego, którego w rzeczywistości na przejściu nie ma i nie będzie. Bywa także, że pieszy jest dopiero w połowie przejścia i dopiero wtedy uruchamia się oświetlenie.

NAS Analytics TAG

Koszt budowy takiego systemu to około 10 tysięcy złotych, co podobno równa się kosztowi klasycznego oświetlenia przejścia dla pieszych. Pierwszy prototyp zamontowano w miejscowości Jaryszów, a kolejne już pojawiły się w Żyrardowie i jeszcze pięć powstanie w Jaktorowie. Na fali sukcesu Łukasz Michalski już szykuje się do wejścia na rynek z własną firmą, a rozwiązanie nazwał "Safepass". O wynalazku wypowiedzieli się także policjanci, a konkretnie Piotr Malczak, naczelnik wydziału ruchu drogowego miejscowej policji : "Poprawia widoczność przejścia w szczególności w godzinach nocnych i wieczornych." Działanie Safepass możecie zobaczyć w materiale przygotowanym przez Ujazd TV.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę