tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Husqvarna Enduro 2024. Przetestowaem nowe modele na przyszy sezon. Oto co musisz wiedzie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Husqvarna Enduro 2024. Przetestowaem nowe modele na przyszy sezon. Oto co musisz wiedzie

Autor: Micha Mikulski 2023.07.27, 11:30 Drukuj

Zupełnie nowe, dopracowane, dobrze wyposażone i gotowe do wygrywania. Sprawdź, jak jeżdżą Husqvarny Enduro 2024.

Kto by przypuszczał, że jedne z lepszych terenów do jazdy w terenie znajdziemy w Norwegii? Szwedzki (eghm, austriacki) producent zaprosił nas do offroadowego ośrodka w Dolemo, gdzie przy pięknej pogodzie i w niesamowitych warunkach testowaliśmy Husqvarny Enduro 2024.

NAS Analytics TAG

Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej generacji

 • NOWE, sztywniejsze ramy dla wszystkich modeli.
 • NOWE zawieszenie WP XACT CC (closed cartridge).
 • NOWE silniki dla modeli 4T; 250/350 dzieli platformę, 450/501 dzieli drugą platformę.
 • WTRYSK PALIWA w 2T ze wtryskiwaczami przed i za przepustnicą, nie w porcie pośrednim.
 • PLUS masa mniejszych zmian, które składa się na to, że 95% części w motocyklach jest nowa.

Top jakość 2T

Umówmy się, wtrysk paliwa w 2T mocno wydłużył życie technologii, pozwalając na spełnianie wyśrubowanych norm emisji spalin i głośności. Czy nam się to podoba, czy nie, TPI uratowało 2T dla endurowców. Ale zaprezentowane w 2018 roku TPI generowało sporo problemów, zwłaszcza na początku, w rezultacie czego silniki ulegały uszkodzeniu. Do tego sama charakterystyka nie wszystkim odpowiadała, łącząc wady 2T i 4T.

Stąd pomysł na nowy sposób zasilania dwusuwów: wtryski przed i za klapą przepustnicy, zamiast w porcie pośrednim. Wtryskiwacze działają niezależnie i podają paliwo na podstawie prędkość obrotową silnika. Efekt jest świetny - wszystkie nowe dwusuwy Husqvarny oferują sporo użytecznej mocy w dolnym zakresie obrotów, z typowym dla dwutaktów kopem i szybkim wkręcaniem się po odkręceniu manetki.

Inną pozytywnie wpływającą na charakter motocykli zmianą jest zastosowanie elektronicznego zaworu wydechowego, który można programować w zależności od potrzeb kierowcy.

Ogromna zmiana w zawieszeniu

Jeszcze jedną, ogromną zmianą jest wprowadzenie zawieszenia WP XACT CC z zamkniętym kartridżem. Praca zawieszenie jest zaskakująco progresywna. Przy niskich prędkościach zawias, zwłaszcza przedni widelec, zostaje przyjemnie komfortowy, ale z dużym zapasem.

Precyzja prowadzenia także stoi na wysokim poziomie, dzięki nowej, sztywniejszej ramie i mocowaniu tylnego amortyzatora nie bezpośrednio do ramy, ale do niewielkiej poprzeczki. Tylny amortyzator mocowany jest do wahacza systemem dźwigniowym, co jest też największą różnicą w stosunku do KTM-a (gdzie niezmiennie pracuje PDS). Tylny amortyzator jest lżejszy i pozwala na zmianę ustawień bez użycia narzędzi.

Nowe ramy i zawieszenie trafiły do wszystkich modeli.

Jak to jeździ?!

Łatwo się domyślić - rewelacyjnie! Dwie rzeczy, które trzeba wiedzieć:

 1. Husqvarny różnią się od KTM-a, nie tylko w wyposażeniu, ale także w charakterze.
 2. Nowe modele są zupełnie różne, od poprzedników.

Husky są agresywniejsze i bardziej sportowe, siedzą też nieco niższej na tylnym zawieszeniu (wyczuwalne zwłaszcza w 4T). Różnice są oczywiście niewielkie, ale wyczuwalne.

A z wszystkich modeli, najbardziej do gustu przypadły mi dwa modele (ku mojemu zaskoczeniu): TE 300 i… FE 501. Na technicznej i mocno rozjeżdżonej, leśnej pętli dwusuwowa 300-ka była przewidywalna, łatwa w prowadzeniu i lekka. Pokonywanie kolejnych przeszkód wrzucało uśmiech na twarz.

500-ka z drugiej strony to czołg, który pokonuje kolejne metry trasy czystą siłą. Wyższy bieg, niskie obroty i próba utrzymania się za kierownicą to zaskakująco satysfakcjonująca kombinacja. 450-ka była dla mnie zbyt agresywna, a do 350. jestem już przyzwyczajony. Dlatego, jeśli bym mógł, wybrałbym 500-kę.

Alternatywne wyposażenie

"Ciekawym" rozwiązaniem jest zastosowanie nowych dostawców wyposażenia. W tym układ hamulcowy od firmy Braktec i tarcze hamulcowe GSK. Wedle osób związanych z projektem mówi, że podczas ślepych testów, kierowcy testowi nie widzieli różnicy między nowym zestawem hamulcowym a wcześniejszym systemem.

Kierownicę dostarcza ProTaper, a felgi DID. Husqvarny w standardzie posiadają (dla modeli 4T) zmienne mapy zapłonu, kontrolę trakcji, quickshifter, płytę pod silnik i ochrony dłoni. Dwutakty nie mają kontroli trakcji i quickshiftera.

Ceny, ceny, ceny

Każdy, kto kupował w ostatnich latach enduraka, wie że Husqvarny są nieznacznie droższe od KTM-a, a jak weźmiemy pod uwagę dodatkowe wyposażenie, cena jest identyczna. Więc tutaj nie mam nic do dodania, bo różnica pomiędzy bazową ceną KTM / Huska się nie zmieniło.

Zmieniły się za to ceny bazowe, i to znacząco. 300-ka w 2T? Musisz liczyć blisko od 55 000 do 57 000 zł. Na 500-kę trzeba odłożyć 60 000 zł i żaden z modeli poza 150-ką - bez względu na markę - nie kosztuje mniej niż 50 000 zł. I jak dla mnie to… za dużo.

Inflacja inflacją, ale 60 000 zł za jednocylindrowy motocykl to po prostu za dużo. Zdaję sobie sprawę, że to topowe, wyczynowe motocykle swoich kategorii. Ale stosunek naszych średnich zarobków do ceny pojazdu, który u podstaw nie potrzebujemy, jest nie do przeskoczenia. Przynajmniej dla mnie.

Żeby nie kończyć tak negatywnie… gdybym miał odpowiednią sumę na zbyciu, to Husqvarna TE 300 2024 stałaby w moim garażu.

Foto: Husqvarna

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
01 Husqvarna Enduro 2024 jazda
NAS Analytics TAG
02 Husqvarna Enduro 2024 testy
03 Husqvarna Enduro 2024 guma
04 Husqvarna Enduro 2024 Michal Mikulski
05 Husqvarna Enduro 2024 pomost
06 Husqvarna Enduro 2024 las
07 Husqvarna Enduro 2024 kamienie
09 Husqvarna Enduro 2024 skok
10 Husqvarna Enduro 2024 offroad
11 Husqvarna Enduro 2024 FE 350
12 Husqvarna Enduro 2024 skoki
13 Husqvarna Enduro 2024 w lesie
... wicej zdj »
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

  motul belka motocykle 950
  NAS Analytics TAG
  na gr