tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Honda E-Clutch to nowy wymiar zmiany biegw w motocyklu. W jakich modelach pojawi si elektroniczne sprzgo?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Honda E-Clutch to nowy wymiar zmiany biegw w motocyklu. W jakich modelach pojawi si elektroniczne sprzgo?

Autor: Wojtek Grzesiak 2023.11.07, 12:48 Drukuj

Honda już raz wprowadziła rewolucję w postaci skrzyni biegów DCT, która z powodzeniem jest używana nawet w modelu Africa Twin i doskonale radzi sobie na bezdrożach. Teraz przyszedł czas na kolejne ciekawe rozwiązanie w postaci elektronicznego sprzęgła, które zostało zajawione już przed targami EICMA.

Honda podaje, że system E-Clutch łączy zalety quick shiftera, manualnego sprzęgła i skrzyni biegów DCT. Dzięki kompaktowej budowie skrzynia ze sprzęgłem ważą zaledwie 2 kg i nie różnią się budową od tradycyjnych komponentów. To sprawia, że elektroniczne sprzęgło znajdzie zastosowanie w wielu modelach Hondy. Na czym to polega?

NAS Analytics TAG

Nawet jeśli w motocyklu zamontowano quick shifter, to podczas zatrzymania i przy ruszaniu trzeba korzystać ze sprzęgła. W przypadku skrzyni DCT klamka sprzęgła jest kompletnie wyeliminowana i można zmieniać biegi w trybie prawie manualnym, ponieważ na kierownicy są zamontowane odpowiednie przyciski. W przypadku elektronicznego sprzęgła motocykl jest wyposażony w dźwignię, z której możecie, ale nie musicie korzystać. To oznacza, że po zatrzymaniu nie trzeba go używać.

Jeżeli zechcecie operować klamką sprzęgła, to system weźmie to pod uwagę i zapewni wam takie same odczucia, jak w przypadku klasycznego sprzęgła. E-Clutch uruchomi się ponownie w trakcie 1 sekundy podczas jazdy w wysokim zakresie obrotów i po 5 sekundach przy niskich obrotach. Całkowite wyłączenie E-Clutch jest możliwe po naciśnięciu przycisku "M". Dodatkowo można ustawić opór stawiany podczas zmiany biegów i tu są dostępne trzy tryby - HARD, MEDIUM i SOFT.

Elektroniczne sprzęgło działa na podstawie parametrów, takich jak prędkość pojazdu, kąt otwarcia przepustnicy, prędkość obrotowa silnika, stopień nacisku na dźwignię zmiany biegów itp. Mechanizm składający się z aktywatora i dwóch silniczków znajduje się pod prawą osłoną silnika. Elektroniczne sprzęgło będzie dostępne jako wyposażenie opcjonalne w motocyklach CBR650R oraz CB650R.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr