tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Holenderski Urząd ds. Pojazdów (RDW) udostępni motocyklistom rozszerzenie nowego, państwowego rejestru pojazdów. Na dodatek zupełnie za darmo
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Holenderski Urząd ds. Pojazdów (RDW) udostępni motocyklistom rozszerzenie nowego, państwowego rejestru pojazdów. Na dodatek zupełnie za darmo

Autor: Andrzej Sitek 2021.05.24, 10:27 Drukuj

Podstawowy kłopot podczas zakupu używanego pojazdu, to weryfikacja rzeczywistego przebiegu, historii usterek i napraw. Niestety wiele sprzedawanych jednośladów ma ma mniejsze lub większe epizody drogowe, które nieuczciwi sprzedawcy próbują ukryć. Stąd pomoc państwa w identyfikacji takich przypadków jest bezcenna.

Holenderski Urząd ds. Pojazdów (RDW) na dniach udostępni motocyklistom rozszerzenie nowego, państwowego rejestru pojazdów - na dodatek zupełnie za darmo.

Advertisement
NAS Analytics TAG

Dla większości kierowców system ten działa w sposób pasywny. Przebieg jest rejestrowany przy każdym przeglądzie, naprawie lub wymianie opon. Dzięki temu, że lokalne warsztaty zgłaszają dane do RDW, system tworzy kompletny plik dla każdego samochodu, a wkrótce również dla motocykli.

Do tej pory rządowe narzędzie dla osób, które chcą zweryfikować historię pojazdu, dostępne było wyłącznie dla samochodów. Od 1 lipca 2021 roku rejestr zostanie rozszerzony o motocykle.

Podobnie jak w przypadku rejestracji samochodów,  mechanicy będą rejestrować licznik kilometrów motocykla podczas regularnych przeglądów i napraw. Ważne jest, aby pamiętać, że system jest całkowicie dobrowolny. Właściciele nie musza godzić się na wprowadzenie informacji do bazy, ale oczywiście ryzykują w ten sposób większe kłopoty przy zbyciu jednośladu bez szczegółowej historii.

W Polsce również możemy liczyć na pomoc państwa w tym względzie poprzez bezpłatny raport z Centrum Ewidencji Pojazdów na stronie historiapojazdu.gov.pl. Aby uzyskać dane, konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji - przypadku pojazdów sprowadzonych z zza granicy, będzie to rejestracja w kraju macierzystym.

Dane z raportu CEPiK ujawniają co prawda datę ostatniego badania technicznego oraz jego wynik, a także odczytany stan drogomierza, ale oczywiście nie znajdziemy w oficjalnych statystykach innych przypadków odwiedzin w celu naprawy pojazdu.

Czy możliwość adnotacji w dokumentacji pojazdu wszystkich wizyt i stanu drogomierza, byłby z korzyścią dla kierowców, nabywców pojazdów samochodowych i motocykli? Bez wątpienia tak. Pozostaje pytanie, czy to zadziałałoby również u nas. 

Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę