tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Holandia: system automatycznie sprawdzi, czy korzystasz z telefonu. Jeśli tak, wyśle mandat
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Holandia: system automatycznie sprawdzi, czy korzystasz z telefonu. Jeśli tak, wyśle mandat

Autor: Raff 2020.11.13, 16:09 1 Drukuj

Holandia będzie pierwszym krajem w Europie, stosującym tę technologię. Kamery rejestrujące korzystanie z telefonów w czasie jazdy stosowane są od dłuższego czasu w Australii, gdzie wykazują się niezwykłą skutecznością. Problem uzależnienia od telefonu nie jest tak błahy jak mogłoby się wydawać.

Około 16% Polaków powyżej 16. roku życia cierpi na FOMO, czyli lęk przed utratą ważnych doświadczeń, dostępnych w mediach społecznościowych. Osobom takim trudno odłożyć smartfona lub komputer nawet na chwilę - łatwo wyobrazić sobie, że kiedy ktoś taki prowadzi samochód, odczuwa niepohamowaną potrzebę bycia na bieżąco z Facebookiem, Instagramem, czy TikTokiem.

NAS Analytics TAG

A przecież nie tylko osoby uzależnione korzystają z telefonu w czasie jazdy samochodem. Także kurierzy, przedsiębiorcy, lekarze i mnóstwo ludzi innych profesji. W niektórych krajach problem stał się na tyle duży, że zaczęto poszukiwać rozwiązań, które mogłyby wyeliminować z dróg niebezpieczne zjawisko, jakim jest korzystanie z telefonu w trakcie jazdy.

Po raz pierwszy system identyfikujący takich kierowców stanął w Australii w 2019 roku. Specjalne kamery, umieszczone pod wiaduktami, rejestrują obszar za przednią szybą pojazdu. Na takich zdjęciach, w przypadku większości samochodów osobowych, doskonale widać czy kierowca korzysta z telefonu, czy trzyma ręce na kierownicy. W przypadku stwierdzenia wykroczenia, system wysyła zdjęcie do właściciela pojazdu. Oczywiście z odpowiednim załącznikiem.

Teraz podobny system trafić ma także do Europy. Jako pierwsze państwo na Starym Kontynencie, zastosuje je Holandia. Zaledwie 32 godziny testu wystarczyły, by przekonać instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo o zasadności wprowadzenia tego systemu. W czasie testów dwóch kamer zarejestrowano ponad 400 wykroczeń. System rozpocznie pracę w poniedziałek, 16 listopada 2020 roku.

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę