tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Gdzie naładować elektryka? Wielka ofensywa globalnych gigantów
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Gdzie naładować elektryka? Wielka ofensywa globalnych gigantów

Autor: Andrzej Sitek 2023.07.27, 10:48 Drukuj

Bez wątpienia jednym z największych problemów branży pojazdów elektrycznych jest wciąż niewielka sieć stacji ładowania prądem. Dodając do tego czas potrzebny na uzupełnienie energii nawet w przypadku kilku punktów ładowania na jednej stacji, oczekiwanie może znacznie się wydłużyć.

Niepewność, z jaką wiąże się posiadanie pojazdu elektrycznego i zapewnienia mu odpowiedniej dawki energii, zniechęca do elektryków wielu potencjalnych klientów. To się ma się jednak zmienić.

NAS Analytics TAG

Siedmiu światowych gigantów branży samochodowej poinformowało o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego efektem ma być budowa ponad 30 000 punktów ładowania prądem. Chodzi o BMW, Hondę, GM, Kia, Hyundai, Mercedesa oraz koncern Stellantis.

Ambitny projekt uwzględnia nie tylko budowę urządzeń do zasilania prądem, ale również dodatkowej infrastruktury, która ma uprzyjemnić zmotoryzowanym oczekiwanie na naładowanie akumulatorów. Rozmach przedsięwzięcia jest olbrzymi, a przewidziany czas realizacji inwestycji bardzo krótki. Pierwsze punkty mają powstać już w przyszłym roku, natomiast do 2030 roku inwestycja będzie zakończona.

Niestety powyższe przedsięwzięcie dotyczy USA i Kanady, ale na Starym Kontynencie wielcy gracze też łączą szeregi. Ionity to sieć stacji ładowania o dużej mocy dla pojazdów elektrycznych, która ma ułatwić dalekie podróże po Europie. Ionity jest wspólnym przedsięwzięciem BMW Group, Mercedes-Benz Group, Ford Motor Company i Volkswagen Group.

Na razie w ramach sieci istnieje w całej Europie ok. pół tysiąca stacji, a do końca 2025 roku ma być ich tysiąc, ale plany spółki są o wiele ambitniejsze. Co ważne, do projektu zostali zaproszeni inni znaczący, europejscy gracze.

Inwestycje w ramach Ionity są szczególnie cenne, bo oferują punkty o wysokiej mocy ładowania. W praktyce na ok. 200 km szybkiej jazdy autostradowej zmotoryzowani mogą naładować ogniwa w swoich pojazdach w zaledwie 15 minut.

W Polsce poza Ionity, z dużych graczy funkcjonuje jedynie Tesla, ale prawdopodobnie niedługo dołączą również inni, na przykład bardzo mocne w Europie Fastned i Allegro. Oczywiście skala działalności Ionity jest niewielka w porównaniu do inwestycji planowanej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale bez wątpienia jesteśmy świadkami intensyfikacji działań światowych graczy w kierunku rozwoju branży pojazdów elektrycznych. 

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę