tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 GDDKiA przeznaczy w br. 400 milionów na drogi. Główny cel inwestycji też został ujawniony
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

GDDKiA przeznaczy w br. 400 milionów na drogi. Główny cel inwestycji też został ujawniony

Autor: Andrzej Sitek 2021.07.12, 13:42 Drukuj

Polacy lubią narzekać na stan polskich dróg i mają po części rację, ponieważ w rankingu jakości dróg Polska zajmuje dopiero 20. miejsce w Europie i 57. na świecie. Z drugiej strony inwestycje w infrastrukturę drogową stale rosną. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plan na lata 2021-24 w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Co będzie priorytetem GDDKiA?

Finalnie kwota będzie nawet wyższa, bo na poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg krajowych w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 (PBID) państwo wyasygnuje 2,5 mld zł. Program został przyjęty przez Radę Ministrów 23 lutego br. Ale już w bieżącym roku zrealizowanych zostanie blisko 700 zadań na kwotę 400 mln zł.

NAS Analytics TAG

Ok. 1,1 mld zł (44 proc. budżetu PBID) przeznaczone zostanie w latach 2022-2024 na realizację prawie 11 600 zadań związanych z przejściami dla pieszych. Na realizację pozostałych zadań z PBID w latach 2022-2024 przeznaczony zostanie 1 mld zł (ok. 40 proc. budżetu).

Kwestia, która dotyka bezpośrednio motocyklistów, to m.in. korekta zakrętów, na których dochodzi do niebezpiecznych sytuacji i wypadków oraz identyfikacja i usuwanie miejsc, gdzie woda podeszczowa jest bardzo powoli usuwana przez systemy burzowe i odwadniające. Chodzi o bardzo groźne dla kierowców motocykli zastoiska i rozległe kałuże na drogach.

Pozostałe inwestycje dotyczą skrzyżowań, chodników i ścieżek rowerowych. GDDKiA planuje także uporządkować i poprawić proceder parkowania wzdłuż dróg krajowych, głównie poprzez budowę miejsc do tego przeznaczonych i poprawę stanowisk już istniejących.

Inwestycje będą realizowane na terenie całego kraju, jednak najwięcej zadań na liście na 2021 rok ujętych zostało w woj. małopolskim (183) i wielkopolskim (151). Małopolska jest również na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o środki, jakie zostaną przeznaczone w tym roku na realizację zadań (83,4 mln zł). Ponad 63 mln zł trafią na zadania realizowane w ramach PBID w woj. lubuskim. Niemal 55 mln zł to koszt zadań w woj. łódzkim, a 48,5 mln zł w Wielkopolsce.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę