tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Fatalny stan techniczny, brak kwalifikacji. NIK publikuje wstrzsajcy raport o policji
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Fatalny stan techniczny, brak kwalifikacji. NIK publikuje wstrzsajcy raport o policji

Autor: Raff 2018.02.21, 13:11 Drukuj

Wyeksploatowane pojazdy, słabe wyszkolenie kierowców i brak odpowiedniego ubezpieczenia - to wnioski NIK po kontroli przeprowadzonej… w policji. Raport jest wstrząsający.

Najwyższa Izba Kontroli badała zagadnienia dotyczące policyjnego transportu. Sprawdzano czy ilość pojazdów jest odpowiednia, czy policjanci mają odpowiednie kwalifikacje, a także czy stan techniczny policyjnych samochodów odpowiada wymaganym przepisom. Wyniki przeprowadzonej kontroli są porażające.

NAS Analytics TAG

Zamiast na złom, do służby

Większość sprawdzanych jednostek policji korzysta z samochodów, które nie odpowiadają przyjętym w służbach normom. Dzieje się tak, mimo że policja zakupiła wcześniej sporo taboru, a wymagania stawiane pojazdom zostały obniżone.

Największym problemem jest stopień zużycia policyjnych pojazdów. Jedna czwarta z nich ma przebieg powyżej 200 tys. km, a średni wiek radiowozu to 7 lat. Pod koniec 2016 roku policja nadal używała pojazdów, które powinny natychmiast zostać wycofane z eksploatacji. Nie wycofywano ich jednak ze względu na braki sprzętowe.

pojazdy w policji

Brak szkoleń to straty

Kolejnym problemem jest brak odpowiednich uprawnień i umiejętności. Ponad połowa policjantów w komendach wojewódzkich i jedna trzecia w komendach powiatowych nie ma uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Policjanci nie mogą także liczyć na odpowiednie dla ich zadań przeszkolenie z techniki jazdy. W 2015 r. przeszkolonych zostało zaledwie 153 policjantów, w 2016 r. tylko 240. Mało tego - żeby policjant mógł skorzystać ze szkolenia w zakresie techniki jazdy samochodem lub motocyklem, musiał wykazać się zakupionym za własne pieniądze dodatkowym ubezpieczeniem OC za szkody wyrządzone w mieniu pracodawcy.

Większość skontrolowanych jednostek policji w ogóle nie weryfikowała czy funkcjonariusze mają odpowiednie umiejętności i predyspozycje do kierowania radiowozami. W efekcie co roku jedna trzecia pojazdów służbowych ulegała uszkodzeniom z winy policjantów.

wypadki i kolizje z udzialem pojazdow policji

Za szkody z własnej kieszeni

Znakomita większość policyjnych pojazdów nie posiadała wykupionego ubezpieczenia autocasco, co oznaczało ogromne problemy finansowe dla powodujących szkody funkcjonariuszy, którzy obciążani byli kosztami za szkody.

Na domiar złego obsługa policyjnych pojazdów, w tym ich naprawy powypadkowe były zdaniem NIK nieskuteczne i wątpliwe ekonomicznie. Brakowało też skutecznych analiz ekonomicznej zasadności utrzymania dotychczasowego modelu obsługi i napraw floty. Nagminnie zdarzały się także przypadki nieterminowego wykonywania obowiązkowych badań technicznych, a nawet dopuszczania do ruchu radiowozów bez takich badań.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr