Efekt kangura. Fotoradary mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo

Autor: Raff 2018.02.19, 11:19 3 Drukuj

Fotoradar może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo. Taki wniosek płynie z raportu opublikowanego przez brytyjskiego naukowca. W swoim opracowaniu nazwał on to zjawisko efektem kangura.

Do raportu Chenga Keata Tanga z London School of Economics dotarł portal brd24.pl. Naukowiec przeanalizował dane dotyczące kolizji, wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych w pobliżu lokalizacji 2,5 tys. fotoradarów w Anglii, Szkocji i Walii. Porównał on stan bezpieczeństwa w tych miejscach przed instalacją fotoradaru i po jego instalacji.

Rezultaty badań okazały się zaskakujące. O ile obecność fotoradaru faktycznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w miejscu, gdzie jest on ustawiony, o tyle w miejscach oddalonych od niego o ponad 500 metrów robi się naprawdę niebezpiecznie. Kierowcy, którzy zwalniają by uniknąć mandatu, po minięciu fotoradaru przyspieszają i przestają uważać. Zjawisko, nazwane przez badacza afektem kangura, jest przyczyną zwiększenia liczby wypadków w odległości między 500 a 100 m od fotoradaru.

Efekt kangura nie przesądza jednak o braku zasadności stosowania fotoradarów w ogóle. Ogólny bilans wypadkowy przemawia zdecydowanie na korzyść tych urządzeń. Cheng Keat Tang obliczył, że tysiąc nowych fotoradarów zainstalowanych na badanych przez niego drogach zredukowałby liczbę kolizji o 1130. Dzięki nim 330 osób doznałoby także lżejszych obrażeń, a 190 ocaliłoby życie.

Zdjęcia
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę