tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Drukowana rama BMW S1000RR - powiew przyszłości
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Drukowana rama BMW S1000RR - powiew przyszłości

Autor: Konrad Bartnik 2018.04.30, 13:42 Drukuj

Poważne zmiany w metodach wytwarzania komponentów motocyklowych są już na bliskim horyzoncie. Druk 3D biorą na warsztat nie tylko niszowe start-upy, ale też poważni producenci. BMW zaprezentowało kompletną ramę sportowego modelu S1000RR, wykonaną w tej technologii.

Kilka dni temu odbyła się impreza BMW Group Digital Day 2018, na której bawarski producent przedstawił kilka przełomowych technologii przyszłości, które już niedługo zaczną być używane w pojazdach produkowanych seryjnie. Skupiono się głównie na elektronice i systemach komunikacyjnych, opartych na nowym standardzie telefonii komórkowej 5G, przeznaczonych do zastosowania w autach. Na wystawie pojawił się również wątek motocyklowy - kompletna rama modelu S1000RR, wykonana w technologii druku 3D.

NAS Analytics TAG

Dokładna nazwa zastosowanej tu techniki to punktowe zgrzewanie laserowe (SLM). W skrócie, polega ona na precyzyjnym topieniu i zgrzewaniu kolejnych warstw drobin metalu. Używa się do tego specjalnego stanowiska wysypywanego metalowym pyłem, na którym działa punktowy laser o dużej mocy. Zaletą tej techniki jest możliwość wykonania elementów o dużej spójności i wytrzymałości, nieporównywalnej z częściami z wtryskarek. SLM stosuje się często do produkcji np. wiatraków i turbin.

Jak widać na zdjęciu, nie skupiano się jeszcze na efektownym wyglądzie gotowego elementu, nie znamy również jego parametrów wytrzymałościowych. Kolejna generacja BMW S1000RR ma zadebiutować jeszcze w tym roku, stąd nie wydaje nam się, żeby inżynierowie zdążyli użyć tam ramy o tej konstrukcji. Jest to jednak wyraźny pokaz siły BMW i kierunku, w którym podążać będzie cała branża motoryzacyjna. Departament odpowiedzialny za nowe technologie produkcji w Centrum Badań i Rozwoju BMW w Monachium wypuszcza 140 tysięcy prototypowych części rocznie. Pełen rozkwit różnych metod druku 3D w masowej produkcji spodziewany jest w kolejnej dekadzie.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę