tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Druk 3D - przysz³o¶æ bran¿y motocyklowej
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Druk 3D - przysz³o¶æ bran¿y motocyklowej

Autor: Konrad Bartnik 2018.01.09, 13:51 Drukuj

Na całym świecie trwa obecnie szał na drukowanie w 3D. Choć technologia ta dopiero raczkuje i ma jeszcze wiele ograniczeń, to nie sposób nie dostrzec ogromnych możliwości, jakie ze sobą niesie. Branża motocyklowa również szeroko z niej korzysta, choć podejście poszczególnych producentów mocno się różni. Od wielkiego entuzjazmu Ducati i Husqvarny do ostrożnego dystansu BMW.

Druk 3D to, najkrócej mówiąc, przenoszenie trójwymiarowych modeli komputerowych do rzeczywistości za pomocą specjalnych wtryskarek, które warstwa po warstwie, jak z cienkich plasterków, budują gotowy przedmiot. Najczęściej używa się do tego tworzyw na bazie żywic plastycznych, które po opuszczeniu urządzenia szybko schną i twardnieją. Drukarka 3D pozwala na bardzo szybkie przeniesienie pomysłu projektanta do postaci gotowego modelu, którego właściwości można badać w realnym świecie.

NAS Analytics TAG

Do tej pory praca przy projektowaniu nowych modeli pojazdów była bardzo żmudna. Nawet komputerowo stworzone szkice musiały być ostatecznie wykonane ręcznie, jako model ze specjalnej gliny. Był to jeden z głównych czynników wydłużających proces od projektu do rozpoczęcia produkcji, trwający średnio do dwóch do czterech lat. Zastąpienie ręcznej pracy w glinie drukiem 3D drastycznie skraca poszczególne etapy prac, dając jednocześnie większe pole manewru we wprowadzaniu i testowaniu zmian. Duża ilość błyskawicznie wykonywanych modeli pozwala na dokładne sprawdzenie wszelkich niuansów (np. aerodynamicznych) i uzyskanie bardzo dopracowanego produktu. W sposób oczywisty spadają również koszty tych prac.

W branży motocyklowej jednym z pionierów w zastosowaniu druku 3D jest firma Ducati, w której urządzenia tego typu pracują już od prawie 20 lat. Choć były wtedy bardzo drogie w zakupie, to w wieloletnim bilansie dały spore oszczędności. Modele wykonywane za ich pomocą posłużyły do fizycznej weryfikacji wizji projektantów, do testów montażowych, a w niektórych przypadkach nawet do testów funkcjonalnych na gotowych motocyklach. Technologia ta jest również powszechnie stosowana w biurach projektowych Kawasaki i Suzuki, o czym chętnie opowiadają inżynierowie tych firm. Z kolei Honda i Yamaha z zasady nie komentują swoich prac projektowych, ale przy ich podejściu do innowacyjnych technologii nie ma wątpliwości, że druk 3D jest ważnym elementem procesu powstawania nowych maszyn.

Bardzo entuzjastycznie podchodzi do tego tematu również Husqvarna, której dwa przedstawione niedawno koncepty - Vitpilen i Svartpilen - powstały w większości na drukarkach 3D. Zapał studzą nieco przedstawiciele BMW, którzy twierdzą, że na obecnym etapie rozwoju tej technologii, nie jest ona jeszcze w stanie całkowicie odesłać tradycyjnych glinianych modeli w niebyt.

Jak na razie główne ograniczenie technologii druku 3D to wąski zakres materiałów, z których mogą być wykonane poszczególne przedmioty. Są to głównie tworzywa sztuczne, nie można więc jeszcze np. wydrukować modelu nowej ramy i przeprowadzić testów obciążeniowych. Mamy jednak do czynienia z ciągłym rozwojem tej techniki i niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości wiele barier zostanie pokonanych. Podobnie jak z internetem, w którego początkach nikt nie zdawał sobie sprawy z roli, jaką odegra w przyszłości. Możemy sobie wyobrazić np. sytuację, w której części zamienne i inne przedmioty będą kiedyś sprzedawane w postaci pliku komputerowego z modelem do samodzielnego druku w domowej drukarce 3D. Niepokojące i fascynujące zarazem.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê