tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Dr Hugh Cairn - pionier motocyklowego bezpieczeństwa
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Dr Hugh Cairn - pionier motocyklowego bezpieczeństwa

Autor: Konrad Bartnik 2018.03.17, 11:04 Drukuj

Nowoczesne, naukowe podejście do konstrukcji kasków i innych kwestii związanych z bezpieczeństwem motocyklisty, narodziło się w latach 30 XX wieku w Wielkiej Brytanii. Prace nad tym zagadnieniem rozpoczął londyński neurochirurg, dr Hugh Cairn.

Pierwszym impulsem do rozpoczęcia badań nad uszkodzeniami czaszki i mózgu, bezpośrednio związanymi z wypadkami motocyklowymi, była tragiczna historia Thomasa Edwarda Lawrence’a, znanego brytyjskiego podróżnika, dyplomaty i pisarza. Był on zaangażowany w wiele misji na Bliskim Wschodzie, co dało mu w kraju przydomek "Lawrence z Arabii". W latach 60 powstał słynny film o tym samym tytule, opowiadający o jego przygodach.

Advertisement
NAS Analytics TAG

W maju 1935 roku Lawrence wybrał się na pocztę swoim motocyklem Brough Superior SS100. Po drodze musiał awaryjnie ominąć dwóch chłopców jadących na rowerach, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Nie miał kasku i doznał rozległych obrażeń głowy. Po sześciu dniach w szpitalu w stanie krytycznym, zmarł. Jednym z lekarzy opiekujących się Lawrencem był dr Hugh Cairn, londyński neurochirurg.

154241529-537c6ec3-bf0e-4892-ba73-076540ee1da8

Thomas Edward Lawrence na motocyklu Brough Superior SS100

W tamtych czasach bardzo niewielu motocyklistów zakładało kaski do jazdy, a sama ich konstrukcja pozostawiała wiele do życzenia. Dr Cairn rozpoczął szczegółowe studia nad rodzajem obrażeń, jakich doznają motocykliści i położył fundament pod współczesne podejście do projektowania kasków, uwzględniające ludzką anatomię i możliwe rodzaje uderzeń. Zbierał szczegółowe dane na temat wypadków i ich skutków, z uwzględnieniem tego, czy ofiary miały na sobie kask, czy nie. Hugh Cairns był przekonany, że wprowadzenie obowiązku jazdy w kasku pozwoli uratować tysiące istnień i do końca życia pozostał gorącym orędownikiem tej idei.

Udało mu się przekonać do swojej idei dowództwo brytyjskiej armii, która wprowadziła taki obowiązek dla wszystkich swoich jednostek motocyklowych. W badaniu z 1943 roku stwierdzono, że ilość wypadków śmiertelnych w wojsku, związanych z wypadkami na jednośladach, zmalała aż o 75%. Dr Hugh Cairns aż do swojej śmierci w 1952 roku pozostawał ambasadorem obowiązkowej jazdy w kasku, wygłaszał odczyty i udzielał wywiadów na ten temat. Jest jednym z ojców tych wszystkich technologii, które dziś pomagają nam chronić własne życie.

Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę