tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Dlaczego kierowcy aut tak często wymuszają pierwszeństwo na motocyklach? Szybkie wyjaśnienie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Dlaczego kierowcy aut tak często wymuszają pierwszeństwo na motocyklach? Szybkie wyjaśnienie

Autor: Konrad Bartnik 2018.06.05, 15:26 8 Drukuj

Zajechanie drogi przez auto to prawdopodobnie najczęstsza przyczyna groźnych wypadków z udziałem motocyklistów. Jak to się dzieje, że kierowcy samochodów nas doskonale widzą, ale mimo to ruszają? Poniżej jasne wytłumaczenie na przykładzie dwóch monet.

Przypadki fatalnego w skutkach zajechania drogi motocyklowi przez auto dzielą się na dwie grupy. W pierwszej mamy przykłady, w których kierowca samochodu po prostu nie widział nadjeżdżającego motocyklisty. Przyczyn może być wiele - nadmierna prędkość jednośladu, fizyczne przeszkody typu krzaki i drzewa, ewentualnie oślepiające słońce lub wręcz przeciwnie - słabe światła motocykla po zmroku.

NAS Analytics TAG

Drugą grupę wypadków wytłumaczyć znacznie ciężej. Kierujący autami wyjeżdżają przed doskonale widoczne motocykle. Zakładamy, że znakomita większość z nich nie robi tego złośliwie, ani z morderczymi zamiarami. Co więc nimi kieruje? Wyjaśnienie jest dosyć łatwe - ludzki mózg niejako "programuje się" na konkretne zagrożenia. W przypadku kierujących samochodami są to zazwyczaj inne samochody, których wokół jest najwięcej. Wszelkie inne obiekty porównywane są gabarytami z jadącym autem i odpowiednio klasyfikowane. Spójrzcie na film:

Większa moneta to auto, mniejsza - motocykl. Jednoślad podświadomie rozpoznawany jest jako zagrożenie dopiero wtedy, kiedy w oczach kierowcy osiągnie wielkość auta, czyli najkrócej mówiąc, kiedy jest już o wiele bliżej. Jeśli dodamy do tego dużą prędkość motocykla, poznamy źródło tak wielu nieszczęść. Pokażcie ten film znajomym motocyklistom i kierowcom samochodów, a przede wszystkim sami zadbajcie o własne bezpieczeństwo. Zerowe zaufanie i ręka zdjęta z gazu na skrzyżowaniach i wyjazdach z posesji to klucz do kolejnych sezonów bez niebezpiecznych przygód.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę