tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Dakar 2023: wyniki szóstego etapu. Gocza³owie na etapowym podium, organizator zmienia trasê [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2023.01.07, 10:39 Drukuj

Szósty etap rajdu został skrócony do 357 kilometrów. Trasa była piaszczysta, jednak po wcześniejszych opadach deszczu podłoże zrobiło się twardsze. Natomiast wydmy i tak stanowiły duże wyzwanie, z którym nie wszyscy sobie poradzili.

W klasie motocykli, swoje pierwsze zwycięstwo etapowe w karierze odniósł Luciano Benavides. Drugie miejsce zajął Skyler Howes, który umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji. Etapowe podium uzupełnił wicelider rajdu Toby Price. Po sześciu etapach pierwsza siódemka kierowców mieści się w 13 minutach, więc generalnie wszystko może się jeszcze zdarzyć zanim dakarowa karawana dotrze do mety.

W klasie samochodów Jakub Przygoński jadący z Armandem Monleonem zajęli dziewiąte miejsce i utrzymali 32. pozycję w klasyfikacji.

W klasie SSV T4 ofensywa ekip Energylandia Rally Team trwa. Szósty etap należał do Marka Goczała i Macieja Martona, którzy odnieśli zwycięstwo. Za nimi, na drugiej pozycji uplasowali się Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk. Eryk Goczał i Oriol Mena zmagali się z uszkodzonym układem kierowniczym, przez co stracili ponad 13 minut i zajęli ostatecznie siódme miejsce. Najmłodszy kierowca rajdu stracił pozycję wicelidera i obecnie zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji. Marek Goczał awansował na trzecie miejsce w generalce, a Michał utrzymał szóstą pozycję.

W związku z opadami deszczu, organizatorzy podjęli decyzję o zmianie trasy siódmego i ósmego etapu. Dla motocyklistów i quadowców sobotni etap został odwołany - pojadą oni dojazdówką do Ad-Duwadimi. W niedzielę pokonają odcinek specjalny, który pierwotnie był zaplanowany na sobotę, ale skrócony do 345 km. Dla załóg samochodów i ciężarówek etapy 7. i 8. zostaną zamienione kolejnością. Pojadą oni najpierw z Rijadu do Ad-Duwadimi, a następnego dnia z powrotem do Rijadu. Będzie to nieplanowany etap maratoński, dlatego za metą pierwszej jego części organizatorzy zaplanowali dwugodzinną strefę serwisową, gdzie załogi będą mogły skorzystać z pomocy mechaników.