tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy wheelie jest nielegalne? 27-latek jecha na jednym kole, zatrzymaa go policja. Kto zgadnie, jaki by efekt?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy wheelie jest nielegalne? 27-latek jecha na jednym kole, zatrzymaa go policja. Kto zgadnie, jaki by efekt?

Autor: Andrzej Sitek 2024.07.09, 12:09 Drukuj

W ostatni piątek (06.07) policjanci z puławskiej komendy ruchu drogowego w Końskowoli zatrzymali motocyklistę, który na drodze publicznej poruszał się na jednym kole. Mundurowi uznali to zachowanie za niebezpieczne i zatrzymali mężczyznę, którym okazał się 27-letni mieszkaniec gminy Puławy.

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze odkryli, że motocyklista miał kilka przewinień na swoim koncie. Tablica rejestracyjna jego pojazdu była częściowo zakryta i dodatkowo ozdobiona w sposób niezgodny z przepisami. W pojeździe brakowało też bocznych lusterek, a ogólny stan techniczny pojazdu był na tyle zły, że uniemożliwiał dalszą jazdę po drodze publicznej.

NAS Analytics TAG

Efektem kontroli było nałożenie na 27-latka mandatów o łącznej wartości 2 200 złotych oraz 23 punkty karne. Policjanci zakazali mu także dalszej jazdy.

W powyższej sprawie można odnieść wrażenie, że jazda na jednym kole jest nielegalna, ale w rzeczywistości to wynik kontroli po zatrzymaniu był podstawą do nałożenia mandatu na motocyklistę. A co z wheelie? Czy ten trick jest nielegalny?

Warto wiedzieć, że polskie prawo do tej pory nie odnosi się do tego zachowania wprost, nie istnieją żadne zapisy regulujące legalność lub nielegalność jazdy na jednym kole. W praktyce policjanci z drogówki tępią takie zachowania, podpierając się interpretacją innych zapisów prawa o ruchu drogowym.

Jeśli motocyklista dobrze opanował jazdę na jednym kole, manewr generalnie jest bezpieczny, ale trzeba sobie powiedzieć, że wykonując go na drodze publicznej, narażamy postronne osoby na nieprzewidziany efekt naszego błędu. I bez wątpienia ryzyko wywrotki jadącego na jednym kole motocyklisty jest wyższe, niż gdy przemieszcza się zgodnie z przepisami i sposobem przewidzianym do jazdy motocyklem.

Jeździć, czy nie jeździć na jednym kole? Oczywiście, że jeździć! Ale nie pomiędzy samochodami i ludźmi, ale na torze lub w miejscu, gdzie nie ma ruchu drogowo-pieszego.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr