tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy motocykle z silnikami o pojemnoci 125 cm3 powinny by atwo dostpne? Hiszpania ma wtpliwoci
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy motocykle z silnikami o pojemnoci 125 cm3 powinny by atwo dostpne? Hiszpania ma wtpliwoci

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.03.04, 07:42 Drukuj

Hiszpański departament transportu przy tamtejszym ministerstwie spraw wewnętrznych chce zaostrzyć przepisy dotyczące poruszania się motocyklami z silnikami o pojemności 125 cm3. Obecnie są one takie same jak u nas, a więc takimi jednośladami mogą poruszać się osoby posiadające prawo jazdy kat. B od co najmniej trzech lat.

W Hiszpanii zauważono rosnącą liczbę wypadków z udziałem motocykli. W 2019 roku zginęło tam 476 motocyklistów, co dało wzrost o 11%. Choć dane te dotyczą motocykli ogółem i należy pamiętać, że Hiszpania jest ogromnym rynkiem, to tamtejsi urzędnicy chcą wykorzystać ten fakt do wprowadzenia nowych przepisów dla posiadaczy motocykli z silnikami o pojemności 125 cm3.

NAS Analytics TAG

Co miałoby się zmienić? Jak informuje Motociclismo.es, przede wszystkim miałyby zostać wprowadzone obowiązkowe kursy bezpiecznej jazdy, ale byłyby one krótsze niż klasyczne kursy na prawo jazdy i nie będzie konieczności zdawania jakiegokolwiek egzaminu. Przy pytaniu o finansowanie kursu padła propozycja ukrycia jego kosztu w cenie motocykla. Problem pojawia się w przypadku zakupu używanego motocykla lub korzystania z usług wypożyczalni, gdzie takie rozwiązanie byłoby trudne do zrealizowania i wyegzekwowania.

Tego roku może wejść w życie jeszcze jeden pomysł urzędników hiszpańskiego departamentu transportu, który zakłada, że trzeba będzie jeździć w rękawicach motocyklowych ze specjalnymi certyfikatami. Urzędnicy namawiają również do korzystania z kamizelek z poduszkami powietrznymi, ale na razie korzystanie z nich nie jest obowiązkowe.

W Polsce na szczęście na razie nie zanosi się na żadne zmiany w kwestii korzystania z motocykli z silnikami o pojemności 125 cm3. Śledząc komunikaty dotyczące wypadków z udziałem motocykli i ewentualnych zmian można śmiało optymistycznie stwierdzić, że Polacy podeszli odpowiedzialnie do kwestii korzystania ze 125-tek. Zmienia się także kwestia traktowania motocyklistów przez kierowców samochodów. Dzięki uwolnieniu motocykli o mniejszych pojemnościach wiele osób ma w kręgu swoich znajomych kogoś, kto zamienił cztery koła na dwa i być może to również przyczynia się do zwiększenia świadomości Polaków w kwestii korzystania z motocykli. Sami posiadacze motocykli z silnikami o pojemności 125 cm3 również są bardzo świadomi i często razem z motocyklem kupują pełen strój.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr