tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Co robisz, kiedy masz podrobione prawko? 42-letni Ukrainiec poszedł do urzędu wymienić je na oryginalne. Nie udało się
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Co robisz, kiedy masz podrobione prawko? 42-letni Ukrainiec poszedł do urzędu wymienić je na oryginalne. Nie udało się

Autor: Andrzej Sitek 2024.05.29, 12:15 Drukuj

W Warszawie, w bielańskim urzędzie, obywatel Ukrainy próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na oryginalne polskie.

Incydent miał miejsce kilka dni temu. Podejrzliwość urzędniczki co do autentyczności dokumentu doprowadziła do zgłoszenia sprawy na policję. Jak wyjaśnia podinsp. Elwira Kozłowska, oficer prasowa komendanta rejonowego policji Warszawa V, 42-latek kupił prawo jazdy na Ukrainie i zamierzał użyć fałszywego dokumentu, aby uzyskać polskie prawo jazdy.

NAS Analytics TAG

42-latek został zatrzymany i przewieziony na komendę przy ulicy Żeromskiego, gdzie postawiono mu zarzut przedłożenia podrobionego dokumentu i poświadczenia nieprawdy poprzez wprowadzenie w błąd urzędnika.

Kwestia prawa jazdy jest szczegółowo uregulowana w przepisach. I to zarówno kwestia polskiego prawa jazdy, jak i posługiwania się prawem jazdy, uzyskanym za granicą Polski. Żeby uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdu, trzeba przejść wyznaczoną przepisami drogę, zakończoną pozytywnym wynikiem egzaminu.

Kupując prawo jazdy, a w zasadzie sam plastikowy prostokąt, nic nie zyskujemy. To, że mamy w ręku przedmiot, który "udaje" prawo jazdy, w żadnym stopniu nie zmienia niczego w naszych możliwościach prowadzenia motocykla czy samochodu. Jazda bez uprawnień jest nie tylko poważnym wykroczeniem, ale również stwarzaniem dużego zagrożenia na drodze, dlatego policjanci nie będą na taką sytuację patrzyli, jak na drobne niedociągnięcie, ale potencjalnie brzemienne w groźne skutki zaniedbanie. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności, więc jeżdżąc z fałszywym prawem jazdy, można naprawdę narobić sobie problemów.

Jeżeli masz zagraniczne prawo jazdy, które nie jest prawdziwym dokumentem, a tylko podróbką, to liczenie na ignorancję policjantów lub urzędników, również jest złym pomysłem. Zwłaszcza jeżeli jest to prawo jazdy z Ukrainy. W tej chwili w Polsce przebywają miliony Ukraińców i ich dokumenty nie są dla polskiej policji rzeczą nieznaną. Nie mówiąc już o tym, że policjanci są przygotowywani do kontrolowania osób, posiadających zagraniczne uprawnienia do kierowania pojazdami. Mają dokładne informacje, jakie są elementy zabezpieczające na prawach jazdy różnych państw. Są nie tylko dobrze przygotowani do kontrolowania obcokrajowców, ale mają też duże doświadczenie w sprawdzaniu zagranicznych dokumentów. Źle podrobione prawo jazdy szybko zostanie wykryte.

Jeżeli prawo jazdy jest podrobione dobrze, to jego koszt również jest wysoki. Podobno trafiają się fałszerze, którzy za podrobione prawo jazdy żądają kwoty 1500 euro. To już jest dużo i zakup takiej fałszywki nie jest już atrakcyjną opcją cenową do legalnego zdobycia uprawnień. Nie ma doskonale podrobionych dokumentów i zawsze ryzykujemy, że policjanci zorientują się, iż mają do czynienia z falsyfikatem. Jednak nawet jeżeli uda nam się oszukać kontrolujący patrol, to i tak poniesiemy konsekwencje braku uprawnień w momencie kolizji.

Wszystkie, legalnie wydane prawa jazdy są w centralnych bazach danych. Sfałszowanych praw jazdy tam nie ma, w przypadku kolizji oszustwo zostanie wykryte. Osoba, która posługuje się nieprawdziwym prawem jazdy, nie jest ubezpieczona od skutków zdarzeń losowych. Ubezpieczyciel wystąpi wobec takiej osoby z regresem za wypłacone poszkodowanym kwoty. W tej sytuacji, poza odpowiedzialnością za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami poniesiemy konsekwencje wyrządzonej szkody. Mogą to być kwoty astronomiczne, zwłaszcza jeżeli w wyniku wypadku ucierpią jakieś osoby.

42-latkowi zatrzymanemu w Warszawie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, zgodnie z Art. 270 § 1 Kodeksu karnego, który przewiduje takie sankcje za podrabianie lub używanie podrobionych dokumentów jako autentycznych.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę