tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Chorwacja: drastyczna podwyka mandatw w oraz konfiskata pojazdu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Chorwacja: drastyczna podwyka mandatw w oraz konfiskata pojazdu

Autor: Janusz Bbenek 2019.06.19, 15:21 5 Drukuj

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków, również motocyklistów. Niedługo ma tam wejść w życie nowy taryfikator mandatów, który pozwoli na nakładanie bardzo wysokich kwot za poważne złamanie kodeksu drogowego. Policja będzie miała również prawo do zatrzymania pojazdu do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd.

Choć nie sąsiadujemy z Chorwatami geograficznie, to mamy bardzo podobny odsetek śmiertelnych ofiar wypadków na milion mieszkańców - 74 do 80, lekko na naszą korzyść. Władze tego bałkańskiego kraju postanowiły zadziałać i przygotowały projekt zmian w prawie, dotyczący m.in. radykalnego wzrostu kwot mandatów, który ma duże szanse wejść już niedługo w życie.

NAS Analytics TAG

W Polsce najwyższy wymiar kary to niezmiennie od lat tylko 500 zł. W Chorwacji stawki te są obecnie dużo wyższe i wynoszą nawet do 6 tysięcy zł. W planach jest ich dalsze podniesienie, do maksymalnej kwoty ok. 11 tysięcy zł. Tak wysoką karą zagrożone będzie m.in. znaczne przekroczenie prędkości w miejscach o gęstym ruchu pieszych, prowadzenie z ponad 1,5 promila alkoholu lub pod wpływem narkotyków, jazda mimo cofniętych uprawnień, jazda pod prąd na autostradach, czy rażące lekceważenie czerwonego światła.

To jednak nie wszystko. Jeśli zatrzymany kierowca dwukrotnie mocno przekroczy prędkość w obszarze zabudowanym lub będzie miał we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu, policja może zatrzymać pojazd, nawet jeśli popełniający wykroczenie nie jest jego właścicielem. Auto lub motocykl pozostaną na policyjnym parkingu do czasu ogłoszenia wyroku przez sąd, a w tym czasie koszty parkowania poniesie kierujący.

Chorwacja już teraz nie jest łatwym krajem dla notorycznie łamiących przepisy na drogach. Niedługo może być jeszcze gorzej. Wyjście jest jedno - podziwiać jego uroki jadąc z legalną prędkością.

Źródło: brd24.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr