tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ceny paliw przekroczyy ju 7 z, a bdzie jeszcze droej. Unia Europejska wprowadzi nowy podatek
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ceny paliw przekroczyy ju 7 z, a bdzie jeszcze droej. Unia Europejska wprowadzi nowy podatek

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.04.12, 08:00 3 Drukuj

Niewiele czasu minęło od momentu, kiedy prognozowano przekroczenie bariery 7 zł za litr Pb95 do spełnienia się mrocznego snu. Okazuje się, że to może być dopiero początek podwyżek, bo Unia Europejska przygotowała nowy podatek, który dotknie kierowców. Co dzieje się na stacjach? Jakie są plany urzędników?

Jak informuje Interia, w czwartek 11 kwietnia na jednej z warszawskich stacji benzynowych za litr Pb95 trzeba było zapłacić 7,05 zł. Wysokie ceny mają wynikać z rosnących cen ropy, które są nakręcane przez konflikty na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Do tego wszystkiego dochodzą też wahania kursów walut. Ostatecznie psychologiczna bariera 7 zł za litr została pokonana, ale na razie tylko na jednej stacji.

NAS Analytics TAG

Wkrótce ceny paliw mogą wzrosnąć jeszcze bardziej, bo Unia Europejska wprowadza nową dyrektywę o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Ma ona wejść w życie od 2027 r. Opłata ma być podatkiem podobnym do akcyzy, a koszt oczywiście zostanie przerzucony na kierowców. Kiedy tak się stanie, to paliwo może podrożeć nawet o 50 gr. na litrze. Wzrosną też ceny węgla.

Nowa dyrektywa daje każdemu z krajów członkowskich wybór. Będzie mógł nałożyć na dostawców paliw obowiązki, jakie mają fabryki i elektrociepłownie lub równoważny w skutkach podatek od paliw. Dla rządu to atrakcyjne rozwiązanie, bo w przypadku paliw wpływy do budżetu wyniosłyby nawet 5 mld zł.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr