tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ceny paliw mog przebipsychologiczn granic, a 5,19 za litr pozostaje w strefie marze. Jakie s prognozy analitykw?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ceny paliw mog przebipsychologiczn granic, a 5,19 za litr pozostaje w strefie marze. Jakie s prognozy analitykw?

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.04.09, 08:54 2 Drukuj

W ostatnich latach jedyną pewną rzeczą w kwestii cen paliw jest to, że pójdą one w górę. Nie inaczej jest teraz. Analitycy twierdzą, że jesteśmy coraz bliżej przebicia pułapu 7 zł za litr Pb95. Już przed Wielkanocą niektóre stacje były bardzo blisko tej psychologicznej granicy. Jakie są trendy?

Jak wskazuje portal Money.pl, wkrótce możemy zobaczyć ceny przekraczające 7 zł za litr najpopularniejszych paliw, a o 5,19 zł za litr możemy raczej pomarzyć. Cena za baryłkę ropy naftowej Brent przekroczyła w Londynie pułap 90 dolarów. Stało się tak po ataku Izraela na irańską placówkę dyplomatyczną w Syrii. Iran zapowiedział już odwet w zbliżonej formie, ale na razie nie wiadomo gdzie i kiedy miałby nastąpić. Wiadomo jedynie, że cena za baryłkę Brent utrzymuje się na poziomie powyżej 90 dolarów.

NAS Analytics TAG

Analitycy banku JP Morgan Chase twierdzą, że to jeszcze nie koniec podwyżek i Brent może dobić do 100 dolarów za baryłkę w okolicach wyborów prezydenckich w USA. Jeżeli sytuacja po izraelskim ataku zaogni się, a konflikt rozleje się na region, to do podwyżki cen mogłoby doprowadzić np. uszkodzenie infrastruktury na Bliskim Wschodzie.

Problemem jest też wojna Rosji z Ukrainą, bo Ukraińcy słusznie wzięli na cel rosyjską infrastrukturę naftową, żeby spowolnić ruchy wojsk. Ostatnim elementem układanki jest OPEC+. Jak podaje Money.pl, organizacja przedłużyła ograniczenie wydobycia ropy, a USA muszą korzystać ze swoich zapasów. Dodatkowe czynniki podnoszące ceny ropy to m.in. zwiększenie zapotrzebowania na ropę w Chinach oraz omijanie Morza Czerwonego przez tankowce z powodu niebezpieczeństwa ataku ze strony terrorystów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr