tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Biwakowanie na dziko w Polsce legalne! Lasy Państwowe idą z duchem czasu [MAPA] NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Biwakowanie na dziko w Polsce legalne! Lasy Państwowe idą z duchem czasu [MAPA]

Autor: Raff 2019.11.17, 18:51 4 Drukuj

Dobra informacja dla motocyklowych podróżników - biwakowanie na dziko jest już w Polsce w pełni legalne. Jest jednak, jak to zwykle bywa, jeden haczyk.

Obowiązująca od 1991 roku ustawa o lasach mówi, że biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami jest zabronione. W praktyce oznacza to, że straż leśna może wlepić nam mandat za rozbity w lesie namiot. Podobne przepisy nie są polską specjalnością - obowiązują w większości krajów Europy.

NAS Analytics TAG

W większości - chlubnym wyjątkiem jest pod tym względem Półwysep Skandynawski - obowiązujące tam prawo wszystkich ludzi (szw. Allemansrätten , norw. Allemannsretten, fiń. Jokamiehenoikeus) pozwala na rozbicie namiotu na jedną noc nawet na terenie prywatnym, pod warunkiem, że biwak nie przeszkadza właścicielowi i nie narusza jego prywatności.

Lasy Państwowe postanowiły pójść tą właśnie drogą. Leśnicy chcą być na czasie z trendami w turystyce, gdzie coraz popularniejszy staje się bushcraft, czyli umiejętność przetrwania w naturze.

Niestety, na razie Lasy Państwowe wprowadziły tylko program pilotażowy, który obejmie obszary leśne o łącznej powierzchni 65 tys. ha. Jest jednak nadzieja, że swobodne biwakowanie przyjmie się i nowe regulacje zostaną rozszerzone na cały kraj.

Aby legalnie korzystać z dobrodziejstwa natury, trzeba jednak stosować się do kilku prostych zasad. Grupa osób, która zamierza biwakować na dziko, nie może być większa niż 4 osoby, nie można zatrzymać się w tym samym miejscu na dłużej niż 2 noce z rzędu, a miejsce należy później przywrócić do stanu wyjściowego. Zabronione jest także używanie otwartego ognia.

mapka bushcraft-1

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę