tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Bajaj Freedom 125 - pierwszy motocykl zasilany CNG. Ma najdusz kanap w historii i daleki zasig
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Bajaj Freedom 125 - pierwszy motocykl zasilany CNG. Ma najdusz kanap w historii i daleki zasig

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.07.05, 12:31 Drukuj

Zgodnie z zapowiedziami, 5 lipca marka Bajaj przedstawiła pierwszy seryjnie produkowany motocykl zasilany CNG. Model ma nazwę Freedom 125 i może zrewolucjonizować rynek. W samych Indiach jest ponad 6 tys. stacji, gdzie można zatankować gaz ziemny. Dostępność surowca połączona z ekonomicznym silnikiem może być przepisem na sukces, choć o tym ostatecznie zadecydują klienci.

CNG to inaczej sprężony gaz ziemny, który jest stosowany w samochodach osobowych i ciężarowych oraz autobusach. Głównym składnikiem CNG jest metan. Gaz miesza się z powietrzem w komorze silnika, a następnie iskra powoduje jego zapłon. Może występować w formie gazu lub cieczy. Wyzwaniem jest przechowywanie go, ponieważ zbiorniki muszą być odpowiednio wzmocnione i chronione nie tylko przed uderzeniami, ale również przed wysoką temperaturą. Sam gaz zajmuje więcej miejsca niż benzyna.

NAS Analytics TAG

O tym, jak ważny jest Bajaj Freedom 125, świadczy chociażby fakt, że na prezentacji pojawił się nawet sam minister transportu - Nitin Gadkari. Bajaj Freedom ma silnik o mocy 9,5 KM, a maksymalny moment obrotowy wynosi 9,7 Nm. Deklarowana prędkość maksymalna wynosi ok. 90 km/h.

Może być zasilany benzyną lub właśnie CNG, jednak pojemność zbiornika na benzynę wynosi zaledwie 2 litry. Zasięg na gazie ziemnym wynosi do 102 km na kilogram. Pojemność zbiornika CNG to 2 kg. Łączny deklarowany zasięg wynosi 330 km. Testy wytrzymałościowe przeprowadzano m.in. z udziałem ciężarówek.

Jeśli chodzi o swoją formę, to Bajaj Freedom jest motocyklem typu naked, którego konstrukcję oparto na rurowej ramie. Z przodu zastosowano widelec upside-down, a z tyłu - centralnie umieszczony amortyzator. Bajaj podaje, że jest to motocykl z najdłuższą kanapą w historii. Motocykl waży 147 kg.

Na wyposażeniu są oświetlenie LED i moduł łączności Bluetooth. Ciekawostką jest fakt, że motocykl pojawi się w 3 wersjach - z hamulcami bębnowymi, z hamulcami bębnowymi i oświetleniem LED oraz najdroższej - z hamulcami tarczowymi i oświetleniem LED.

Zaraz po zakończeniu oficjalnej prezentacji Bajaj poinformował, że rozpoczyna przyjmowanie zamówień na model Freedom 125, więc pozostaje oczekiwać na pierwsze wyniki sprzedaży tego wyjątkowego motocykla. Bajaj planuje go eksportować m.in. do Egiptu, Tanzanii, Kolumbii, Peru, Bangladeszu i Indonezji.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr