tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Abu Dhabi Desert Challenge: Sunderland wygrywa w klasie motocykli. Polacy triumfują w klasie SSV

Autor: Dominika Jochymska 2022.03.11, 08:44 Drukuj

Sam Sunderland wygrał ostatni etap oraz zwyciężył w Abu Dhabi Desert Challenge. To jego drugie zwycięstwo w tym sezonie w mistrzostwach świata po styczniowym Rajdzie Dakar. Polskim kibicom powodów do radości dostarczyli Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec, którzy zwyciężyli w kategorii SSV. Małgorzata Gołda i Marek Dąbrowski stanęli na najniższym podium grupy T4, a Kuba Przygoński zajął trzecie miejsce w klasyfikacji samochodów.

Sam Sunderland przystępował do ostatniego etapu jako lider klasyfikacji, ale nie mógł być pewny wygranej, ponieważ miał przewagę zaledwie 23 sekund. Podobnie jak w styczniowym Dakarze, Sunderland dysponował szybkością i taktyką, gdy miało to znaczenie, i odniósł ostatnie etapowe zwycięstwo, zwiększając swój bilans zwycięstw w Abu Dhabi Desert Challenge do trzech. Drugie miejsce zarówno na etapie, jak i w rajdzie, zajął Ricky Brabec, a najniższy stopień podium rajdu dowiózł do mety Pablo Quintanilla.

Konrad Dąbrowski cały rajd jechał równo i ukończył go na 16. pozycji w generalce oraz czwartej w klasyfikacji Rally 2. Konrad zajął także drugie miejsce w klasyfikacji Juniorów, ulegając jedynie Masonowi Kleinowi, który zwyciężył również w klasie Rally 2.

Polscy liderzy w klasie SSV, Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec z zespołu Cobant Energylandia musieli tylko bezpiecznie dotrzeć do mety, aby przypieczętować swoje zwycięstwo. Załoga ukończyła etap bez problemów ze świetnym trzecim czasem, wygrywając rajd. Niestety pech dopadł Michała Goczała i Szymona Gospodarczyka, znajdujących się po czterech dniach rajdu na trzecim miejscu z zaledwie 13-sekundową stratą do wicelidera. Na ostatnim etapie silnik w ich pojeździe uległ awarii, uniemożliwiając im ukończenie rajdu. Drugie miejsce zajął więc Rokas Baciuska, natomiast na trzecie miejsce awansowała debiutująca Małgorzata Gołda jadąca z Markiem Dąbrowskim. Robert Jan Szustkowski i Albert Gryszczuk ukończyli rajd na siódmej pozycji.

W klasie samochodów Jakub Przygoński i Timo Gottschalk na ostatnim etapie ustrzegł się problemów, stając na najniższym stopniu podium. Jednocześnie Polak wywalczył punkty za trzecie miejsce wśród załóg klasyfikowanych w Mistrzostwach Świata.

Trzecią rundą Mistrzostw Świata w Rajdach będzie Rajd Andaluzji w Hiszpanii, który rozpocznie się 6 czerwca.