tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Abu Dhabi Desert Challenge: Adrien Van Beveren wygrywa, Toby Price nowym liderem W2RC

Abu Dhabi Desert Challenge: Adrien Van Beveren wygrywa, Toby Price nowym liderem W2RC

Autor: Dominika Jochymska 2023.03.06, 11:12 Drukuj

Toby Price najszybciej pokonał 206-kilometrowy odcinek na ostatnim etapie Abu Dhabi Desert Challenge 2023. Zawodnik Red Bull KTM wygrał plasując się przed Nacho Cornejo i Skylerem Howesem. Natomiast w klasyfikacji generalnej triumfował Adrien Van Beveren, dla którego jest to pierwsze zwycięstwo w tym rajdzie w karierze.

Adrien Van Beveren objął prowadzenie w ADDC na drugim etapie i utrzymał je do końca rajdu. Po triumfie w Andaluzji w zeszłym roku, wygrana Francuza w Abu Dhabi jest drugą (z czterech w karierze) od czasu jego przejścia do Hondy. Adrien poprawił swój wynik z 2021, kiedy to zajął drugie miejsce. Luciano Benavides utrzymał w generalce drugą pozycję, a Toby Price podjął atak na liczącym ponad 200 km odcinku, wygrał i awansował na trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji.

Nieobecność aktualnego mistrza świata Sama Sunderlanda i zwycięzcy Dakaru Kevina Benavidesa, kontuzjowanych tuż przed rajdem, otworzyła drogę Price'owi do awansu na szczyt klasyfikacji mistrzostw, w której ma obecnie 46 punktów. Van Beveren zwiększył swój dorobek do 42 punktów. Kevin Benavides wciąż jest na podium dzięki zdobyciu 38 punktów w zwycięskim Dakarze. Jego brat, Luciano wywalczył w Abu Dhabi dwa zwycięstwa etapowe i jest czwarty (35 punktów).

Motocykle Hondy zwyciężyły w klasyfikacji producentów, dzięki triumfowi Van Beverena i czwartemu miejscu Nacho Cornejo, ale KTM utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej z 84 punktami. Honda ma teraz 74 punkty. Husqvarna jest trzecia z 69 punktami.

W kategorii Rally2 Tobias Ebster, bratanek Heinza Kinigadnera, legendarnego zawodnika KTM, który startował w inauguracyjnej edycji ADDC dla motocyklistów w 1995 roku, zrobił duże wrażenie i wydaje się, że jest gotowy, by zabłysnąć w kolejnych rundach mistrzostw, choć tu akurat nie był klasyfikowany w W2RC. Austriak, uczestniczący w projekcie Road to Dakar, rozgrywanym podczas każdej rundy W2RC, zdobył bilet na Dakar 2024.

W klasyfikacji W2RC zwyciężył Jean-Loup Lepan wyprzedzając Paolo Lucciego, który prowadził w ADDC aż do wypadku na 4. etapie. Toni Mulec, kolega Włocha z zespołu, zajął trzecie miejsce. Lucci pozostaje liderem mistrzostw z 50 punktami, zaś Lepan ma ich na koncie 45. Romain Dumontier, który wyjechał z Dakaru na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej, jest teraz trzeci (38 pkt). Mulec znajduje się na czwartym miejscu z 30 punktami. Niestety bez punktów wyjedzie z Abu Dhabi Konrad Dąbrowski, który wycofał się z rywalizacji z powodu doskwierającego mu bólu pleców.

Abdulaziz Ahli, reprezentant Emiratów, odniósł trzecie zwycięstwo z rzędu w ADDC w klasie quadów. To mocne odbicie po nieudanym Dakarze. Okazał się lepszy od Laisvydasa Kanciusa, który tylko na jednym etapie pokonał lokalnego bohatera. Litwin został liderem klasyfikacji mistrzostw (44 pkt) i wyprzedza Pablo Copettiego (38 pkt) oraz Juraja Vargę (30 pkt). Ahli awansował na czwarte miejsce (25 pkt). Dwaj inni Litwini - Adomas Gančierius (16 pkt), trzeci w ADDC i Antonas Kanopkinas (11 pkt), zdobyli w Abu Dhabi swoje pierwsze punkty, podobnie jak Rodolfo Guillioli (13 pkt), sensacja poprzedniego sezonu. O punkty W2RC nie walczył Paweł Otwinowski, który po problemach na trzecim etapie szczęśliwie dotarł do mety rajdu plasując się na szóstym miejscu.

Kolejna runda mistrzostw W2RC pod koniec kwietnia. Zawodnicy wystartują w meksykańskim rajdzie Sonora, który odbędzie się w dniach 22-28 kwietnia.

Szczegółowe wyniki: klasy Rally GP oraz Rally2.