tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 AMA Pro Motocross: wyniki pi±tej rundy. RedBud szczê¶liwe dla Tomaca i Shimody [VIDEO]

AMA Pro Motocross: wyniki pi±tej rundy. RedBud szczê¶liwe dla Tomaca i Shimody [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2022.07.04, 11:46 Drukuj

Tradycyjnie w weekend w okolicy 4 lipca, historyczny tor RedBud znajdujący się w Buchanan w stanie Michigan, gościł piątą rundę Mistrzostw Lucas Oil AMA Pro Motocrossu. Widzowie jak zawsze dopisali, a zawodnicy dorzucili swoje do tego dnia tradycyjnie wypełnionego fajerwerkami.

W pierwszym wyścigu klasy 450 najszybszy w kwalifikacjach Eli Tomac zgarnął holeshota i zaczął odjeżdżać rywalom. Tomac wygrał już w tym roku trzy wyścigi, ale w RedBud absolutnie dominował. Po holeshocie w pierwszym wyścigu przez wszystkie 17 okrążeń prowadził i dojechał do mety nie zagrożony.

W drugim wyścigu niemal udało mu sie powtórzyć start, jednak w ostatnim momencie na czoło wyskoczył Justin Barcia i to on zgarnął holeshota. Ken Roczen pokazał jedną ze swoich słynnych szarż na pierwszym okrążeniu i szybko awansował z trzeciego na pierwsze miejsce. Najpierw pokonał Tomaca, a potem po mocnej jeździe wyprzedził także Barcię. Roczen prowadził przez pierwsze siedem okrążeń drugiego wyścigu, dopóki nie wyprzedził go Tomac. Eli utrzymał się na prowadzeniu przez kolejne dziesięć okrążeń i zakończył dzień z wynikiem 1-1. Za nim uplasował się lider tabeli Chase Sexton (2-2), a Justin Barcia uzupełnił podium w drugim wyścigu oraz w klasyfikacji dnia (8-3).

Jason Anderson zaliczył upadki w obu wyścigach, ale zdołał uzyskać wynik 7-4, co dało mu czwarte miejsce. Natomiast wynik Kena Roczena (4-7) pozwolił mu na zajęcie piątej pozycji.

Chase Sexton nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej, drugie miejsce zajmuje Eli Tomac, a trzecie Ken Roczen, który obecnie traci 23 punkty do Tomaca, a 30 do swojego kolegi z zespołu.

20. Jerry Robin 17-36

Klasyfikacja generalna klasy 450 (po 5 rundach)

20. Josh Gilbert 19

Pierwszy wyścig klasy 250 bracia Lawrence rozpoczęli w miejscu, w którym widzimy ich od początku serii - na pierwszej i drugiej pozycji. Hunter zgarnął holeshota przed Jettem i Jo Shimodą. Wszystko wskazywało na to, że czeka nas kolejny wyścig z Hunterem i Jettem walczącymi ze sobą o wygraną, ale Shimoda również nie zamierzał odpuszczać. Na dziesiątym okrążeniu pech dopadł Jetta, którego motocykl zaczął kopcić i zgasł. Tym sposobem, młodszy z braci Lawrence zakończył pierwszy wyścig przedwcześnie.

Hunter przejął prowadzenie z Shimodą siedzącym mu na kole, który niedługo później odbił pierwszą pozycję i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w motocrossie. Hunter Lawrence zajął drugie miejsce, a Stilez Robertson trzecie. Mechaniczna usterka, po zaledwie dziewięciu okrążeniach, dała Jettowi Lawrence'owi oficjalnie 35. miejsce - daleko od miejsc punktowanych.

W drugim wyścigu nowicjusz Ryder DiFrancesco zgarnął holeshota, ale już w drugim zakręcie został wyprzedzony przez kolegę z drużyny Setha Hammakera, który szybko wysunął się na prowadzenie i Ty Masterpoola, który wśliznął się na drugie miejsce. Jednak tak szybko, jak Hammaker wyszedł na prowadzenie, tak je stracił, gdy zaliczył upadek. Szczęśliwie nie doznał kontuzji, ale ostatecznie zajął dopiero 15. miejsce. Z przodu Masterpool walczył o utrzymanie prowadzenia z Hunterem Lawrencem.

Shimoda upadł na pierwszym okrążeniu zabrany przez RJ Hampshire'a. Wznawiał wyścig z dalekiej pozycji, ale pewnie przedzierał się do przodu stawki. Podobnie Jett Lawrence, który po starcie jechał piąty. Kiedy Hunter Lawrence wysunął się na prowadzenie, Jett już jechał na drugiej pozycji. Ostatecznie wyścig wygrał Jett Lawrence przed Hunterem, a Shimoda wywalczył trzecie miejsce w tym wyścigu. Wynik 1-3 dał Japończykowi pierwsze w karierze zwycięstwo w AMA Pro Motocrossie. Hunter Lawrence zajął drugie miejsce w klasyfikacji dnia (2-2), a trzecie z wynikiem 3-5 zajął Stilez Robertson.

Po pięciu rundach, Hunter prowadzi w klasyfikacji sezonu z przewagą siedmiu punktów nad Jettem. Jo Shomoda zajmuje trzecią pozycję w tabeli ze stratą 36 punktów do lidera.