tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 41 punktw karnych i 4000 z mandatu w 15 sekund. Linia podwjna ciga w praktyce [FILM]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

41 punktw karnych i 4000 z mandatu w 15 sekund. Linia podwjna ciga w praktyce [FILM]

Autor: Andrzej Sitek 2022.10.26, 12:31 Drukuj

Taka kumulacja nie zdarza się co dzień, więc warto pokazać nagranie, również jako ostrzeżenie przed nadmiernym szarżowaniem. Film pochodzi z wideorejestratora nieoznakowanego pojazdu policji, który nagrał popisy pirata drogowego na jednej z dróg powiatu kolskiego.

Kierowca osobowego samochodu marki Renault nie tylko przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 40 km/h, ale przede wszystkim wyprzedzał na podwójnej ciągłej, a po chwili powtórzy ten manewr, tym razem łącznie z przejściem dla pieszych. Pirat został zatrzymany i zapłaci aż 4 tys. zł mandatu. Ponieważ po zsumowaniu punktów karnych okazało się, że jest ich łącznie 41, kierowca stracił również prawo jazdy.

NAS Analytics TAG

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w zasadzie wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest… możliwe. Ale tylko w ściśle określonych warunkach.

Wyjątki istnieją, ale tylko wówczas, jeśli na drodze nie występuje znak B-25, który bezwzględnie zabrania wyprzedzania pojazdów silnikowych przez inne pojazdy wielośladowe o napędzie silnikowym. A co, kiedy znaku nie ma, a na drodze widzimy linię podwójną ciągłą?

Wyprzedzanie nadal jest dozwolone, ale pod warunkiem, że podczas manewru kierowca nie najedzie na wymalowane na jezdni dwie białe linie. Konieczne jest także zachowanie szczególnej ostrożności, natomiast przed i na zakręcie oznaczonym znakiem, a także na wzniesieniu wyprzedzać nie wolno.

W praktyce, aby zachować się zgodnie z przepisami i nie najechać na linię, wyprzedzić możemy jedynie rower i to pod warunkiem zachowania minimum jednego metra odległości od jednośladu.

A co z maszynami rolniczymi oraz sprzętem budowlanymi i innymi pojazdami zaliczanymi do grupy wolnobieżnych, których prędkość nie może wynosić więcej niż 25 km/h? Tego typu pojazdy powinny być oznaczone czerwoną, trójkątną tablicą i nie są w stanie pojechać szybciej.

Niestety, jeśli spotkamy je na drodze z linią podwójną ciągłą, nie możemy ich wyprzedzić i musimy czekać aż do fragmentu drogi, na którym znaki poziome i pionowe dadzą nam taką możliwość.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym przypadku. Co mówią przepisy w sytuacji, jeśli natkniemy się na linię podwójną ciągłą oraz unieruchomiony z różnych względów, pojazd? W powyższym przypadku mamy prawo ominąć zawalidrogę, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr