tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 24 punkty karne. Będzie można przekroczyć limit? Nowy pomysł na daninę od kierowców
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

24 punkty karne. Będzie można przekroczyć limit? Nowy pomysł na daninę od kierowców

Autor: Andrzej Sitek 2022.09.19, 12:48 2 Drukuj

To będzie nowy sposób na wyciąganie pieniędzy z kieszeni kierowców? Kilka dni temu portal brd24.pl ujawnił, że Ministerstwo Infrastruktury ma gotowe plan dotyczący tzw. kursów reedukacyjnych. Chodzi o granicę 24 punktów karnych, po przekroczeniu której trzeba ponownie zdać egzamin kontrolny.

Przepisy mówią jasno, że każdy zmotoryzowany, który zbierze 24 punkty karne, dostaje wezwanie od organu odpowiedzialnego za wydanie jego prawo jazdy i musi stawić się w podanym terminie do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD). Oczywiście po to, aby umówić się na termin ponownego egzaminu. Utrata uprawnień to bez wątpienia bardzo dotkliwa kara, tym bardziej konieczność ponownego zdania egzaminu.

NAS Analytics TAG

Ale Ministerstwo Infrastruktury chce zmienić te zasady. Zamiast utraty prawa jazdy i ponownego egzaminu, kierowcy mogliby wybrać 28-godzinny, płatny kurs w WORD. To będzie się ośrodkom szkolenia opłacać, bo chodzi o niebagatelną sumę 40 mln złotych rocznie.

Czy to oznacza, że odjęcie 6 punktów karnych za 350 zł, które zostało zlikwidowane wraz ze zmianą taryfikatora mandatów 17 września 2022 roku, zastąpi podobny mechanizm, ale za 2000 zł? Wszystko zależy od skuteczności nowego narzędzia.

Czy rzeczywiście pozwoli podwyższyć kwalifikacje kursantów? Znając dotychczasowe osiągnięcia programu za 6 punktów, można mieć wątpliwości. 28 godzin wykładów to sporo, ale czy suche zajęcia teoretyczne przekładają się jakoś na praktykę? Pytanie pozostaje otwarte.

W projekcie Ministerstwa Infrastruktury jest jeszcze jeden haczyk. Kierowcy, którzy skorzystają z możliwości zachowania prawa jazdy po odbyciu 28-godzinnego kursu, będą musieli bardzo uważać, żeby ponownie nie zebrać pełnej puli punktów.

Osoby, które ponownie przekroczą limit, nie zostaną skierowane do odbycia egzaminu, ale będą musiały od początku przejść cały kurs i dopiero wtedy zyskają możliwość podejścia do egzaminów na prawo jazdy. Dla WORD-ów to oczywiście czysty zysk.

W tle mamy jeszcze jedną sprawę. Chodzi o wciąż powracające żądania instruktorów o podwyżki. Pieniędzy na to nie ma. Być może wiceminister Rafał Weber, który stoi za projektem zmian, znalazł sposób na rozwiązanie problemu strajkujących egzaminatorów WORD-ów. Szkoda tylko, że cały plan opiera się na mechanizmie, który znamy aż za dobrze. Ot, wystarczy przecież sięgnąć po pieniądze kierowców... 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę