REJESTRACJA | LOGOWANIE

Tor w Soczi - Rosjanie chcą MotoGP

Lovtza 

02/01/2013, 09:26
DRUKUJ

O tym, że sporty motorowe na najwyższym światowym poziomie stają się coraz popularniejsze za naszą wschodnią granicą mogliśmy przekonać się w minionym roku, gdy na nowiutkim torze Moscow Raceway odbyła się pierwsza w Rosji runda World Superbike. Ambicje Rosjan sięgają jednak dalej i coraz głośniej mówi się tam możliwości organizacji rundy MotoGP.

Zapalnikiem dyskusji o sprowadzeniu na rosyjską ziemię motocyklowego Grand Prix jest nowy tor w Soczi, budowany ze środków rządu federalnego w Moskwie (co jest ilustracją zaangażowania państwa w sporty inne, niż tylko piłka nożna). Co prawda zbudowano go głównie z myślą o F1, ale gościł będzie on również inne serie wyścigowe. Projektant toru, nad którym prace idą w tej chwili pełną parą, twierdzi że modyfikacja obiektu, tak aby spełniał on wymagania FIM nie jest dużym problemem. Oznacza to, że w Soczi można będzie w przyszłości organizować wyścigi motocyklowe najwyższej rangi, w tym Mistrzostwa Świata. 

Szef spółki zajmującej się budową obiektu Alexander Bogdanov twierdzi, że motocykle będą w Soczi nie mniej ważne, niż samochody: "Budowa toru wyścigowego w Soczi nabiera tempa. Pętla o długości 5854m jest jedną z najdłuższych w Formule 1. Autodrom będzie gościł różne serie wyścigowe, takie jak FIA GT World Series, FIA WEC, WTCC, Formula 3 oraz Mistrzostwa Rosji. Pracujemy też nad możliwością organizacji imprez motocyklowych na najwyższym poziomie: MotoGP, World Superbike i innych."

Tor zaprojektowany został przez znanego projektanta Niemca Hermanna Tilke. Obiekt w Soczi położony jest malowniczo tuż przy wybrzeżu Morza Czarnego. Pierwszy wyścig Forumuły 1 zaplanowano tam na 2014, zimą tego samego roku w mieście rozegrane zostaną także zimowe igrzyska olimpijskie. Tilke o przystosowaniu toru do potrzeb motocyklistów wypowiada się spokojnie: "Nie ma wątpliwości, że tor będzie spełniał wymagania F1, prawdopodobnie także wymogi MotoGP."

Faktem jest, że przystosowywanie toru do potrzeb motocyklistów wiąże się z określonymi kosztami i nikt nie będzie chciał ich ponosić, nie mając pewności, że pieniądze te się zwrócą. Prawdą jest też, że dla Rosjan to sprzyjający okres, aby myśleć o ściągnięciu do siebie MotoGP. Dorna, organizator serii, od dawna mówi o konieczności wyprowadzenia mistrzostw z Europy Południowej, gdzie rozgrywana jest lwia część wyścigów. Czy Rosja zagości zatem w kalendarzu motocyklowego Grand Prix? Przekonamy się o tym prawdopodobnie już w tym roku.TAGI 
Rosja (137)
soczi (3)

(treść tej strony nie była jeszcze komentowana)

DODAJ KOMENTARZ

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.

Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

POLECAMY

.

NAJNOWSZE

FOTONEWSY

FOTO BLOGI

WIDEO

KONTAKT Z REDAKCJĄ