Klub: RS Team
Dyscyplina: Cross-Country
Klasa: Quady z napędem na tylną oś (2K)
Pierwszy start: 2001 rok

Rafał Sonik jest dziewięciokrotnym triumfatorem Pucharu Świata FIM w rajdach cross-country oraz jedynym Polakiem, który indywidualnie wygrał legendarny Rajd Dakar. Jest również sześciokrotnym Mistrzem Polski w Enduro i Motocrossie quadów.

Sport był obecny w życiu Rafała Sonika od najmłodszych lat. Jako 3-letni chłopiec zaczął jeździć na nartach. Potem był tenis, tenis stołowy, windsurfing, a także kolarstwo. Pod koniec lat osiemdziesiątych, jeszcze jako uczeń liceum, założył swoją pierwszą firmę. Aktualnie jest m.in. prezesem Gemini Holding, spółki, która buduje i zarządza nowoczesnymi galeriami handlowymi. Nigdy jednak nie odstawił sportu na boczny tor, stając się jednym z najlepszych quadowców na światowej scenie cross-country.

Po kilku latach startów w Polsce i Europie postanowił spróbować swoich sił w najtrudniejszym rajdzie świata, który właśnie przeprowadził się z Afryki do Ameryki Południowej. Debiutując w zmaganiach stał się pierwszym Polakiem w ponad 30-letniej historii Rajdu Dakar, który stanął na podium. Zajął trzecie miejsce. Rok później uplasował się na piątej pozycji, ale zapisał na swoim koncie pierwszy Puchar Świata FIM.

Sezon 2011 bardzo szybko zakończyła kontuzja odniesiona na pierwszym etapie Rajdu Dakar. Rok później sędziowie wykluczyli Sonika oraz kilku innych zawodników ze względu na nieprzepisowe silniki. Polak się nie poddał. Ukończył rajd poza klasyfikacją, a potem dowiódł swojej racji przed Międzynarodowym Trybunałem Sportu w Lozannie. Został oficjalnie sklasyfikowany na 4. miejscu, rozpoczynając tym samym marsz w górę klasyfikacji. W 2013 był ponownie trzeci, w 2014 drugi, a w 2015 osiągnął historyczny sukces, wygrywając Rajd Dakar, jako pierwszy polski kierowca w historii. W 2016 w drodze po kolejne podium zatrzymała go awaria silnika. W 2017 zajął czwarte miejsce, a w kolejnej edycji feralny wypadek doprowadził do ciężkiego złamania w stawie kolanowym, które wykluczyło Sonika z rywalizacji. Po półtora roku rehabilitacji i odbudowywania formy, krakowianin wrócił na Dakar w 2020 roku, ponownie zajmując trzecie miejsce.

Rafał Sonik startował równocześnie w cyklu Pucharu Świata. Na koncie ma 44 ukończone rajdy. Wygrał 20 z nich, ale aż 39 razy stał na podium. Sześć razy sięgnął po Puchar Świata FIM i trzy razy po Puchar Świata Weteranów, w którym prowadzona jest klasyfikacja łączna motocyklistów i quadowców.